Poradniki medyczne

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

Zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) jest stanem nasilenia dolegliwości układu oddechowego, charakteryzuje się trwałym upośledzeniem drożności oskrzeli (poprzez obniżenie FEV).

Czytaj dalej

Zapalenie osierdzia

Zapalenie osierdzia jest chorobą związaną z pierwotnym lub wtórnym procesem zapalnym jego blaszek, któremu towarzyszy gromadzenie płynu w worku osierdziowym.

Wyróżnia się 4 rodzaje zapalenia osierdzia: ostre, przetrwałe, nawracające oraz przewlekłe.

Czytaj dalej

Rak prostaty

Rak gruczołu krokowego jest nowotworem pierwotnie hormonozależnym.
W większości przypadków nowotwory gruczołu krokowego należą do gruczolakoraków. Rzadsze postacie obejmują: mięsaki, raki płaskonabłonkowe, raki podstawnokomórkowe, raki z nabłonka urotelialnego, raki drobnokomórkowe i inne.

Czytaj dalej

Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane (SM) jest to choroba ośrodkowego układu nerwowego, która charakteryzuje się zmianami zapalno-demielinizacyjnymi, zlokalizowanymi w istocie białej, pniu mózgu, móżdżku, rdzeniu i nerwie wzrokowym.
Można wyróżnić cztery główne postacie choroby.

Czytaj dalej

Rozszczep podniebienia

Rozszczep podniebienia pierwotnego charakteryzuje się szczeliną przebiegającą przez wargę, wyrostek zębodołowy i podstawę nosa do otworu siecznego. Wady te mogą występować pojedynczo lub w skojarzeniu, częściej po lewej stronie niż prawej stronie.

Czytaj dalej

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) to jedna z najczęściej występujących neuropatii obwodowych kończyny górnej, jest to zespół objawów chorobowych spowodowanych zwiększeniem ciśnienia w kanale nadgarstka lub zmniejszeniem jego objętości, prowadzącym do ucisku i zaburzeń ukrwienia nerwu pośrodkowego.

Czytaj dalej

Nadciśnienie tętnicze w ciąży

Nadciśnienie tętnicze krwi w ciąży stanowi potencjalne niebezpieczeństwo zarówno dla matki, jak i płodu. Ciśnienie krwi 140/90 Hg i powyżej uważane jest za nieprawidłowe. Prawidłowe ciśnienie krwi nie powinno przekraczać wartości 120/80.

Czytaj dalej

Przewlekła choroba nerek

Przewlekła choroba nerek to wieloobjawowy zespół chorobowy powstały w wyniku trwałego uszkodzenia lub zmniejszenia liczby czynnych nefronów przez różnorodne procesy chorobowe, mające miejsce w miąższu nerek. Do kryteriów rozpoznania PChN zalicza się uszkodzenie nerek utrzymujące się przez co najmniej 3 miesiące.

Czytaj dalej

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego jest nabłonkowym nowotworem rozwijającym się w okrężnicy lub odbytnicy. Pod względem budowy histologicznej 90% tej choroby stanowią gruczolakoraki, pozostałe 10% to raki płaskonabłonkowe, neuroendokrynne lub niezróżnicowane.

Czytaj dalej

Chłoniak Hodgkina

Chłoniak Hodgkina (dawna nazwa ziarnica złośliwa) jest nowotworem układu chłonnego charakteryzującym się obecnością olbrzymich komórek Reed-Sternberga o wielopłytkowym jądrze oraz dużych, jednojądrzastych komórek Hodgkina, które powodują odczynową proliferację limfocytów, monocytów, histiocytów, fibroblastów i makrofagów, tworząc swoisty nowotworowy naciek.

Czytaj dalej

Onychofagia - czyli nawykowe obgryzanie paznokci

Onychofagia (gryzienie paznokci) to zachowanie, które w łagodnej postaci polega na wkładaniu do ust paznokci w taki sposób, że dochodzi do kontaktu pomiędzy płytką paznokcia a zębami. Jest to zaburzenie należące do grupy zaburzeń BFRB (body focused repetitive behaviors).

Czytaj dalej

Ospa wietrzna u dzieci

Ospa wietrzna jest ostrą wirusową chorobą wysypkową i jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Wywołuje ją wirus Varicella-zoster (Varicella-zoster virus – VZV), należący do wirusów opryszczki. Szczyt zachorowań przypada w wieku 4-10 lat.

Czytaj dalej

Czy to już cukrzyca? Zasady diagnostyki i nazewnictwa zaburzeń metabolizmu glukozy.

Cukrzyca jest to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią wynikającą z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, zwłaszcza oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.

Czytaj dalej

Grypa

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez zakażenie układu oddechowego wirusem grypy. Choroba objawia się stanem zapalnym śluzówki nosa, gardła, spojówek i układu oddechowego. Epidemie zachorowalności występują przeważnie w zimie. Grypę wywołują trzy grupy wirusów: A, B i C.

Czytaj dalej

Zaćma

Zaćma występuje jako wada wrodzona, choroba dziedziczna, skutek rożnych chorób lub efekt starzenia się. Choroba związana jest z wiekiem i pojawia się u około 50% ludzi w wieku 65-74 lat i mniej więcej u 70% osób powyżej 75. roku życia.
Zaćma to choroba polegająca na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki oka.

Czytaj dalej

Udar mózgu

Udar mózgu to nagłe zaburzenie czynności mózgu, którego przyczyną jest nieprawidłowe krążenie krwi. Stan ten jest spowodowany ogniskowym zamknięciem światła naczynia, prowadzi do przerwania dopływu tlenu i glukozy do mózgu i prowadzi do zaburzeń metabolicznych w dotkniętym obszarze.

Czytaj dalej

Różyczka

Różyczka jest ostrą chorobą infekcyjną wieku dziecięcego. Jej główne objawy to zakażenie górnych dróg oddechowych. Choroba charakteryzuje się powiększeniem węzłów chłonnych i zmianami skórnymi wywołanymi przez wirusy z rodziny Togaviridae.

Czytaj dalej

Świnka (nagminne zapalenie przyusznic)

Świnka, nazywana również mumpsem, to ostra choroba infekcyjna, która związana jest z zapaleniem ślinianek przyusznych, czasem z zajęciem trzustki, gonad (gruczołów płciowych i rozrodczych) i opon mózgowo-rdzeniowych. Choroba wywoływana jest przez RNA wirusy z grupy Paramyxoviridae.

Czytaj dalej

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto (przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy) to schorzenie w rozwoju którego biorą udział czynniki środowiskowe i genetyczne, prowadząc do nietolerancji własnych antygenów autoreaktywnych limfocytów i przeciwciał.

Czytaj dalej

Łuszczyca

Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną, niezakaźną chorobą skóry, o immunologicznym i genetycznym podłożu. Charakteryzuje się przyspieszonym wytwarzaniem naskórka, czego efektem jest jego nawarstwianie.

Czytaj dalej

Celiakia (choroba trzewna)

Celiakia, zwana też chorobą trzewną lub enteropatią glutenową jest chorobą ogólnoustrojową o podłożu autoimmunologicznym, wywołaną spożyciem glutenu (białka żyta, pszenicy lub jęczmienia) u osób predysponowanych genetycznie. Choroba ta prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej dwunastnicy i jelita czczego, skutkując zaburzeniami wchłaniania.

Czytaj dalej

Choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa)

Choroba niedokrwienna serca to zespół objawów klinicznych wywołanych zaburzeniem równowagi pomiędzy wielkością przepływu wieńcowego, a zapotrzebowaniem mięśnia sercowego na tlen i związki energetyczne.

Czytaj dalej

Depresja poporodowa

Depresja poporodowa to poważne zaburzenie psychiczne, diagnozowane jako epizod dużej depresji w ciągu pierwszych 4 lub 6 tygodni po porodzie. Według różnych specjalistów depresja poporodowa może pojawić się po 8 lub 12 tygodniach, albo nawet rok po porodzie.

Czytaj dalej

Astma oskrzelowa u dzieci

Astma należy do grupy przewlekłych chorób układu oddechowego. Jej objawy mogą pojawić się w każdym wieku, lecz najczęściej występuje w pierwszych latach życia dziecka.

Czytaj dalej

Zespół stopy cukrzycowej

Do jednych z poważniejszych powikłań cukrzycowych należy zespół stopy cukrzycowej. Zgodnie z definicją Międzynarodowej Grupy ds. Stopy Cukrzycowej (IWGDF) jest to infekcja, owrzodzenie i/lub destrukcja tkanek głębokich, w połączeniu z zaburzeniami neurologicznymi oraz chorobami naczyń obwodowych, w różnym stopniu zaawansowania w kończynach dolnych (poniżej kostki) u chorych na cukrzycę.

Czytaj dalej

Choroba Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna (choroba Crohna) jest pełnościennym, nieswoistym zapaleniem, które może dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego. Jest to choroba postępująca powoli, ze skłonnością do wywoływania niedrożności jelit, przetok i szerzenia się procesu zapalnego na sąsiednie tkanki.

Czytaj dalej